Przejdź do głównej zawartości

Masz apetyt na jedzenie? Odpowiedzialne za to może być to, co żyje w twoich jelitach

 Jajka czy jogurt, warzywa czy chipsy? Codziennie podejmujemy decyzje o tym, co jeść, ale te wybory mogą nie być w pełni nasze. Nowe badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Pittsburghu na myszach po raz pierwszy pokazują, że mikroby w jelitach zwierząt wpływają na to, co wybierają one do jedzenia, wytwarzając substancje, które wywołują zachcianki na różne rodzaje pokarmów.

Masz apetyt na jedzenie? Odpowiedzialne za to może być to, co żyje w twoich jelitach

 Jajka czy jogurt, warzywa czy chipsy? Codziennie podejmujemy decyzje o tym, co jeść, ale te wybory mogą nie być w pełni nasze. Nowe badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Pittsburghu na myszach po raz pierwszy pokazują, że mikroby w jelitach zwierząt wpływają na to, co wybierają one do jedzenia, wytwarzając substancje, które wywołują zachcianki na różne rodzaje pokarmów.


"Wszyscy miewamy takie zachcianki - na przykład, jeśli kiedykolwiek poczujesz, że musisz zjeść sałatkę, albo że bardzo chcesz zjeść mięso" - powiedział Kevin Kohl, adiunkt na Wydziale Biologii w Kenneth P. Dietrich School of Arts and Sciences. "Nasza praca pokazuje, że zwierzęta z różnym składem mikrobiomu jelitowego wybierają różne rodzaje diety".


Pomimo dziesięcioleci spekulacji naukowców na temat tego, czy mikroby mogą wpływać na preferowaną przez nas dietę, pomysł ten nigdy nie został bezpośrednio przetestowany na zwierzętach większych niż muszka owocowa. Aby zbadać tę kwestię, Kohl i jego postdoc Brian Trevelline (A&S '08), obecnie pracujący na Uniwersytecie Cornella, podali 30 myszom pozbawionym mikrobów jelitowych koktajl z mikroorganizmów pochodzących od trzech gatunków dzikich gryzoni o bardzo różnej diecie naturalnej.


Okazało się, że myszy w każdej grupie wybierały pokarm bogaty w różne składniki odżywcze, co świadczy o tym, że ich mikrobiom zmieniał preferowaną dietę. Naukowcy opublikowali swoją pracę dzisiaj w Proceedings of the National Academy of Sciences.


Choć pomysł, by mikrobiom wpływał na nasze zachowanie, może wydawać się mało prawdopodobny, dla naukowców nie jest to niespodzianką. Twoje jelita i mózg nieustannie ze sobą rozmawiają, a pewne rodzaje molekuł pełnią rolę pośredników. Te produkty uboczne trawienia sygnalizują, że zjadłeś wystarczającą ilość pokarmu lub że potrzebujesz pewnych składników odżywczych. Ale mikroby w jelitach mogą wytwarzać niektóre z tych samych cząsteczek, potencjalnie przejmując tę linię komunikacji i zmieniając znaczenie komunikatu na swoją korzyść.


Jeden z takich posłańców jest znany każdemu, kto musiał uciąć sobie drzemkę po kolacji z indyka: tryptofan.


"Tryptofan to niezbędny aminokwas, który występuje powszechnie w indyku, ale jest też produkowany przez mikroby jelitowe. Kiedy trafia do mózgu, przekształca się w serotoninę, która jest sygnałem ważnym dla uczucia sytości po posiłku" - mówi Trevelline. "W końcu przekształca się ona w melatoninę, a wtedy człowiek czuje się senny".


W swoim badaniu Trevelline i Kohl wykazali również, że myszy z różnymi mikrobiomami miały różne poziomy tryptofanu we krwi, nawet zanim dano im możliwość wyboru różnych diet -- a te z większą ilością tej cząsteczki we krwi miały również więcej bakterii, które mogą ją produkować w jelitach.


Jest to przekonujący dowód, ale tryptofan jest tylko jednym z elementów skomplikowanej sieci komunikacji chemicznej, jak twierdzi Trevelline. "Prawdopodobnie istnieją dziesiątki sygnałów, które każdego dnia wpływają na zachowania żywieniowe. Tryptofan produkowany przez mikroby może być tylko jednym z tych aspektów" - powiedział. Jest to jeden z zaledwie kilku rygorystycznych eksperymentów, które wykazały związek między jelitami a mózgiem, pomimo wielu lat teoretyzowania naukowców.


Zanim jednak zaczniesz nieufnie podchodzić do swoich zachcianek żywieniowych, musisz przeprowadzić jeszcze wiele badań. Oprócz braku możliwości przetestowania tego pomysłu u ludzi, zespół nie zmierzył znaczenia mikrobów w określaniu diety w porównaniu z czymkolwiek innym.


"Może się okazać, że to, co zjadłeś poprzedniego dnia, jest ważniejsze niż to, jakie masz mikroby" - powiedział Kohl. "U ludzi dzieje się o wiele więcej, co pomijamy w naszym eksperymencie. Ale jest to ciekawy pomysł, który warto przemyśleć".


I jest to tylko jedno z zachowań, które mikroby mogą zmieniać bez naszej wiedzy. Kohl podkreśla, że jest to młoda dziedzina i wciąż jest wiele do nauczenia.


"Nieustannie zadziwiają mnie odkrycia dotyczące roli, jaką mikroby odgrywają w biologii ludzi i zwierząt" - mówi Kohl.


 University of Pittsburgh
WWW - itnews24.pl
itlife.pl
ofio.pl
forsal.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Poznaj dobre sposoby na wirusa HPV

  Co roku na nowotwory powiązane z wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) umiera tysiące ludzi: kobiet i mężczyzn. Nowotworów HPV-zależnych z roku na rok przybywa. Są sposoby, by się przed nimi uchronić, choć te najskuteczniejsze zarezerwowane są przede wszystkim dla młodych osób. Za to częściowo refundowane przez państwo.